Inwestycja w złote monety – dlaczego? Trwająca od ponad roku pandemia COVID-19 zszokowała światowe rynki i stała się przyczyną gospodarczej recesji, której skutki będziemy odczuwać przez kilka najbliższych lat. Choć sytuacja z koronawirusem wygląda coraz lepiej, to wielu inwestorów wciąż spogląda w przyszłość z dużą dawką sceptycyzmu. Jeżeli też boisz się nadchodzącego kryzysu i wciąż zastanawiasz się, gdzie ulokować swoje pieniądze, to koniecznie powinieneś rozważyć inwestycję w złoto!

Inflacja a kryzys gospodarczy

Jedną z charakterystycznych cech współczesnego systemu finansowego jest ciągły spadek wartości pieniądza, czyli tak zwana inflacja. Co istotne, w okresie kryzysu zjawisko to znacząco przyspiesza, przez co trzymanie oszczędności jest zwyczajnie nieopłacalne dla portfela. Niestety kryzys przekłada się także na poważne problemy gospodarcze, przez co długoterminowe inwestycje w papiery wartościowe czy obligacje korporacyjne wiążą się ze znacznie większym ryzykiem straty części zainwestowanych środków. To właśnie dlatego warto szukać kompromisu pomiędzy długoterminową ochroną kapitału a ryzykiem inwestycyjnym… A najpopularniejszym sposobem na osiągnięcie owego kompromisu jest złoto.

Złoto – bezpieczna przystań na czas kryzysu

Złoto już od tysięcy lat służy do długoterminowego przechowywania wartości. Podaż tego pierwiastka utrzymuje się na podobnym poziomie, a jego właściwości estetyczne sprawiają, że popyt na szlachetny metal nie tylko nie spada, ale wręcz rośnie. Inwestycja w złoto stanowi wartościowe uzupełnienie portfolio inwestycyjnego, które umożliwia zbalansowanie ryzyka związanego ze spadkiem wartości aktywów podczas kryzysu. Jak wiadomo złoto lubi spokój i ciszę, dzięki czemu stanowi ono doskonały pomysł na długoterminową inwestycję.

Inwestycja w złoto – kontrakty czy monety?

Choć na rynku można znaleźć liczne kontrakty i opcje na złoto, inwestorzy indywidualni powinni przede wszystkim zainteresować się fizycznym pierwiastkiem. Najłatwiejsze do zakupu są jednouncjowe, południowoafrykańskie monety Krugerrand, które bez problemu można wymienić na gotówkę w każdym miejscu na świecie. Podczas zakupu złotych monet warto upewnić się, że pochodzą one z legalnych i sprawdzonych źródeł. W ten sposób minimalizujemy szansę padnięcia ofiarą oszustwa – ze względu na wysoką wartość monety bulionowe są bardzo często podrabiane. Złoto w formie monet należy przechowywać w ciemnym, suchym miejscu, co pozwoli na zminimalizowanie wpływu warunków atmosferycznych.

Złoto to łatwy i bezpieczny sposób na długoterminową ochronę kapitału podczas kryzysu gospodarczego. Jeżeli boisz się nadchodzącej recesji, to koniecznie rozważ inwestycję w złoto!

Zobacz wszystkie artykuły