Spojrzenie historycznie

Historia złota sięga ponad 5000 lat. Pierwsze wzmianki o złocie pojawiły się w opisach wytwarzania z niego biżuterii i luksusowych dóbr przez Egipcjan.

W VI wieku przed narodzinami Chrystusa, kiedy zaczął na dobre rozwijać się handel, kupcy chcieli ustandaryzować formę płatności.

Do tej pory występowała zasada wymiany jednego dobra na drugie, co jednak było dość kłopotliwe, przysparzało wielu trudności związanych z transportem czy wyceną w jakim stosunku powinna nastąpić wymiana dwóch, lub więcej dóbr. Złoto, już w tamtych czasach było uważane za niezwykle drogocenny metal.

Zaczęto więc posługiwać się nim jako środkiem płatności. W niedalekiej przyszłości rozpoczęto również wykuwać złote monety. Które kształtem i rozmiarem ułatwiały płatności.

Złote monety szybko zyskały popularność i weszły do użytku na całym świecie. Stały się symbolem władzy i bogactwa a także zyskały ogromną wartość i znaczenie w świecie polityki.

W XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych wprowadzono standaryzację, co do zawartości kruszcu, w poszczególnych monetach.

Dodatkowo, każda jednostka monetarna musiała mieć swój ekwiwalent w złocie. Dopiero w I połowie XX wieku utworzono System Rezerwy Federalnej, który miał wspierać gospodarkę Stanów Zjednoczonych, przed kryzysami ekonomicznymi.

Zaczęto używać weksli, które wyparły złoto. Kilka lat później uchwalono Gold Reserve Act, na mocy którego rząd amerykański kontrolował całe złoto, znajdujące się w obiegu.

Wtedy też, zostały wybite ostatnie złote monety. Pod koniec XX wieku, złoto już całkowicie wyszło z użycia, jako środek płatności.

Zobacz wszystkie artykuły