Dużo mówi się ostatnio o konieczności oszczędzania oraz budowaniu tzw. poduszki finansowej, która ma zapewnić komfort i środki na utrzymanie się w przypadku utraty pracy. Jednak większość Polaków wciąż stroni od regularnego odkładania środków, co źle wpływa na sytuację finansową ich gospodarstw domowych. Jak zmusić się do oszczędzania i skutecznie odłożyć pieniądze na czarną godzinę?

Po pierwsze, załóż specjalne konto oszczędnościowe i przelewaj na nie regularnie pieniądze. Zasada jest taka – najpierw płać sobie. To znaczy, że każdy przelew, każdy zarobiony grosz do ręki – z każdego Twojego zarobku przelewaj najpierw – nawet drobne sumy na początku – 1-10 procent na Twoje konto specjalne.

Możesz założyć swoje konto zabezpieczone czystym złotem – piszę o tym tutaj: zobacz film: https://zlote-monety.com.pl/konto-zabezpieczone-czystym-zlotem/

Po drugie, prowadź regularny spis wszystkich wydatków domowych. Skup się zarówno na kosztach, jak i dochodach. Gdy już wszystkie wypiszesz postaraj się zobaczyć, czy możesz jakoś zmniejszyć koszty stałe np. negocjując lepszą umowę z dostawcę internetu. Zaoszczędzone środki przelewaj co miesiąc na konto oszczędnościowe.

Po trzecie, postaraj się znaleźć dodatkowe dochody, czy to poprzez zwiększenie godzin twojej normalnej pracy, czy to poprzez prace dorywcze czy dorabianie po godzinach. Dodatkowe pieniądze nie tylko poprawią twoją sytuację, ale też przyspieszą budowanie poduszki finansowej.

Po czwarte, nie kupuj niepotrzebnych przedmiotów, nawet jeżeli są na promocjach. Przed zapłaceniem za jakiś produkt zastanów się trzy razy, czy naprawdę go potrzebujesz.

Jeżeli będziesz sumiennie stosować się do powyższych porad, to po kilku miesiącach powinieneś zacząć budować oszczędności. Z początku będą one niewielkie, ale z czasem zamienią się w niemałą sumę, która może okazać się zbawienna, gdy nadejdzie czarna godzina.

Zobacz wszystkie artykuły